זביגנייב הרברט: הקברניט

 

 

הקברניט 

מאת זביגנייב הרברט, מר קוגיטו ושירים אחרים, מפולנית: דוד וינפלד, הקבוץ המאוחד, תשמ"ד

 

ב-28 בדצמבר שנת 1618 הפליגה מן הנמל שבאי טֶכֶל ספינת המפרשים "כף התקוה הטוֹבה", יוצאת לדרך ארוּכה ומסוּכנת אל הוֹדוּ המזרחית. קברניט האניה וּלֶם אִיסְבְרֵנְטש בוֹנְטֶקוּא תיאר את קורותיה של הפלגה בלתי-רגילה זו.

 

הדין-וחשבון שלו, הפשוּט, החמוּר והנאיווי כאחד, ראוּי לאמוּן. את הפקפוּק היחיד מעורר אוֹפן הצגתה של אפיזוֹדה חשוּבה אחת במסע, בעיקר משוּם שהגיעוּ לידינו שלוש גירסאות שונות של אירוע זה אשר אינן חופפוֹת זוֹ את זוֹ.

 

סוּפות, ים שקט, סערות שנמשכוּ במשך ימים, מְטָרות טרוֹפיים המעלים על הדעת את המבוּל המקראי, מחלות שדיכדכו את הצוות, התנגשויות עם הספרדים – כל אלה היו לחם חוּקם של הספנים ונמצאו, אם-אפשר להתבטא כך, בגבוּלות הנורמה. החריגה מאותה נורמה אֵירעָה ב-19 בנובמבר שנת 1619, בלב-ים, הרחק מיעדה של ההפלגה.

 

באותו יום היה רב-החוֹבל בונְטֶקוּא במצב רוּח טוב מן הסתם, שהרי ציווָה לחלֵק לצוות מנה כפוּלה של וודקה לארוּחת הערב. תוֹך כדי פִיזוּר החשֵכָה שבפתח הסיפוּן, לאורו של נר חלב, מֵריק הרב-טוראי הממונה על מלאי המזון את האלכוהול מן החבית אל הדלי. מזג האוויר סוער, פתאום נוטה האניה על צידה והנר נופל הישֵר על חבית הוודקה הפתוּחה. זה היה הרגע שבו השתחרר כוח האיתנים. מכאן ואילך מתרחש כבר הכל בהתאם להגיוֹנם של אסונות: שרשרת של אירועים מהירים, הרודפים זה את זה, עד נקודת השיא – התפוצצות אדירה המשמידה את האניה.

 

המעטים מבין אנשי הצוות שניצלו, תועים עתה על פני האוקיאנוס, בסירה שמפרשה נתפר מחוּלצוֹת. אין להם לא מים ולא מזון; הם שותים את השתן של עצמם ואוכלים את בשרם הנא של דגים מעופפים. שמש טרופית חסרת רחמים משבֶשת את המוחות בהם מתרקמת תכנית ברבארית להמית את נער-הסיפון, כדי לאכול ולשתות, לשובע ולרוויה, את גוּפו ודמו. רב-החובל בונטקוא נמצא בחלקה האחורי של הסירה. בידיו הוּא סוכֵך על ראשו מפני השרב. ויש לו חום גבוהַ והוא ממלמֵל מתוך הזיה. אבל מה שמתרחש עתה לנגד עיניו, איננוּ הזיה כלל, כי אם מציאות: מלח המכונה יוֹסְט האדמוני, תופס בידוֹ השמאלית את שערוֹ של נער-הסיפון וזה צורֵח כמטורף; ידו הימנית של יוֹסְט, המזוּינת בסכין, מתרוממת. נעצור תמונה זו.

 

לפי הגירסה הראשונה קם רב-החובל בונטקוא על רגליו, ונשא נאוּם ארוֹך, מלא ציטטות מן המקרא. הוא דיבר על עקדת יצחק אשר, כידוע לנו, נדחתה על-ידי האל וכן על עשרת הדברות, החובה לאהוב את הזוּלת וכו' וכו'.

 

התמונה שעולה היא על-מציאותית: דוכן דרשות שחור המיטלטֵל במרחבֵי האין-קץ של המים המלוחים. במציאות לא היתה הסירה, המופקֶרת לטרף הגלים, בחינת אוּלם-התָוֶך, "הסירה" מאֶבן שבכנסיה, וקוֹמֶץ הניצולים שדעתם נטרפה לא הזכיר במאוּמה בוּרגנים שבֵעים ולבוּשֵי חג שנאספוּ למיסה של יום ראשון. הרגע לא היה מתאים כלל למפגָן של רטוריקה חסוּדה. כדי למנוע את הרצח צורך היה לפעול במהירות, בהחלטיות ובעוצמה.

 

הנוסח השני גורס שבונטֶקוא הצליח לשכנע את יוסט וזה התאפק מלבצע את זממוֹ הנפשע. בין השניים נקבַע הסכם: והיה אם בתוך שלושה ימים לא יעלה בידם להגיע אל חוף-מבטחים, כי אז מוּתר יהיה להרוג את הנער. מועד שלושת הימים (הסִפרה המאגית שלוש) לא התבסס על הנחות רציונליות כלשהן, שכן איש לא ידע, ואפילו בקירוּב, את מקום הימצאה של הסירה. ומלבד זה, הרי בהצגה כזו של העניין, על-ידי רב-החובל, היה משום הסכמה חד-משמעית למעשה הרצח ולא היתה כאן אלא דחיה של גזר-הדין. בונטקוא עמד לצדם של הרוצחים וכאילו הכיר בצדקת נימוקיהם.

 

ולבסוף הגירסה השלישית, המתקבלת ביותר על הדעת – רב החובל קופץ על רגליו וצועק כי מי שיעז לגעת בנער, לא יקבל את שכרו היומי ואת מנת המזון המגיעה לו, ולכשישוּבו לאמסטרדם, יתלוהו, לפני חומות העיר, על הגבוה שבעמודי התלייה. היה זה אִיום מופשט בתכלית, אם נביא בחשבון את מצבם חסר-התקווה של הניצולים, אבל פעולתו היתה מדהימה. הוא החזיר למלחים המטורפים מרעב ומצמא את תחושת הסדר המוּסרי, בהעמידו לנגד עיניהם תמונה ברורה של הציוויליזציה אשר אדָנֶיָה הם – מזון, כסף, ועמוּד-עץ שבשיאו קבוּעה קוֹרת רוחב.

 

"הקברניט" מוקדש לכל מנהיגינו שנעלמו ואינם.

 

Sad Forebodings of What is to Happen) `Disasters of War` Plate 1, 1820–23. Etching and burnished aquatint, Museum of Fine Arts, Boston

Francisco de Goya, עצב רחשי-לב על העתיד לקרות, 1820-1823. תצריב, Museum of Fine Arts, Boston

 

 

 

 

 

 

 

 

2 תגובות to “זביגנייב הרברט: הקברניט”

  1. עמי לוי Says:

    נפלא. רק הערה קטנה למתרגם, במבנה הכנסיה זאת הספינה המרכזית, עדיין דימוי ענק.

    אהבתי


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: