צ'רלי צ'פלין: "הדיקטטור הגדול": "שאי את מבטך, חנה"

"צר לי, אבל אני לא רוצה להיות דיקטטור – זה לא עיסוק בשבילי. אינני רוצה לכבוש או לשלוט באיש. הייתי רוצה לסייע לכולם, אם אפשר – יהודי, גוי, שחור, לבן. כולנו רוצים לעזור איש לרעהו; כאלה הם בני אנוש. אנו רוצים לנהל את חיינו על יסוד אשרם של רעינו, לא על חשבון סבלם. איננו רוצים לשנוא איש את רעהו ולבוז לו. יש בעולמנו מקום לכל, האדמה הטובה שופעת ויש ביכולתה לכלכל את כולם.

"יכולים החיים לפסוע בנתיב של חירות ויופי.

"אבל אבדה לנו הדרך.

"תאוות הבצע הרעילה את נפש האדם, צרה על העולם בחומות של שנאה והובילה אותנו בצעדי אווז אלי מכאוב ושפך דם. פיתחנו מהירות אך הסתגרנו ואטמנו עצמנו כלפי חוץ. המיכון שנותן לנו עושר הותיר אותנו חסרי כל. השכלנו להיות ציניים, החכמנו להיות קשים ואכזריים. אנו חושבים יתר על המדה ומקמצים ברגש. לאנושיות אנו זקוקים יותר מאשר למכונות. לחמלה ולרוך אנו זקוקים יותר מאשר לפקחות. בלי הסגולות הללו יהיו החיים אלימים והכל ילך לאבדון.  

"המטוס והרדיו קירבו אותנו זה לזה. מעצם מהותן קוראות ההמצאות הללו לטוב שבאדם, יוצאות בקריאה לאחווה אוניברסלית ולהתאחדותנו. בעצם הרגע הזה מגיע קולי אל מיליונים ברחבי העולם, מיליונים של גברים, נשים וטף מיואשים, אלה הם קורבנות משטר הגורם לאנשים לענות ולכלוא בני אדם חפים מפשע.

"לאלה היכולים לשמוע אותי אני אומר, "אל יאוש". היסורים המושטים עלינו עתה אינם אלא חמדנות חולפת, מרירותם של אנשים החוששים מן הקדמה האנושית. שנאת האדם תחלוף והעריצים ימותו; העוצמה שהם גזלו תשוב אל האנשים שמהם נגזלה. החירות לא תעבור מן העולם כל עוד המוות קיים.

"חיילים: אל תכנעו לחיות-אדם, לאנשים הבזים לכם, משעבדים אתכם, מפעילים עליכם משטר של כפיה, אומרים לכם כיצד לנהוג, מה לחשוב וכיצד להרגיש; אנשים המתרגלים אתכם, קוצבים את מזונכם, מתייחסים אליכם כאל בהמות, עושים בכם שמוש כבשר תותחים. על תכנעו בפני האנשים המלאכותיים הללו, אנשים מכאניים שמוחות מכונה ולבבות מכונה להם! אתם אינכם מכונות! אתם אינכם בהמות! בני אדם הנכם! אהבת האדם שוררת בלבכם. אתם אינכם שונאים; שונא רק מי שאיננו אהוב בעצמו, זה שאיננו אהוב ואיננו טבעי.

"חיילים: אל תלחמו על השעבוד! הלחמו על החירות! בפרק שבע-עשרה של סנט. לוקס [הבשורה על פי לוקס, הברית החדשה] נכתב, 'מלכות האלוהים הינה בקרב האדם' ['…כי הנה מלכות אלהים בקרבכם היא'] –  לא אדם יחיד, אף לא קבוצת אנשים, כי אם בכל בני האדם כולם, בכם, לכם האנשים הכוח, הכוח ליצור מכונות, הכוח ליצור אושר. לכם בני האדם הכוח לעשות את החיים האלה חופשיים ומלאי יופי, להפוך את החיים האלה להרפתקה נפלאה.

"כי כן, בשם הדמוקרטיה, בואו נעשה שמוש בכוח הזה! בואו נתאחד! הבה נלחם למען עולם חדש, עולם הגון שיתן לאדם הזדמנות לעבוד, שיעניק לכם עתיד ובטחון בשעת זקנה. בזכות ההבטחה של הדברים הללו עלו פראי האדם לשלטון, אבל הם משקרים! הם אינם מקיימים את הבטחתם; הם לא יקיימוה לעולם. עריצים משחררים את עצמם, אבל הם משעבדים את העם!! ובואו עתה להלחם למען קיום ההבטחה הזאת!! בואו נלחם על שחרור העולם, על סלוק חומות הלאום, על סלוק תאוות הבצע, השנאה ואי-הסובלנות. הבה נלחם על עולם של תבונה, עולם שבו מדע וקדמה יובילו את האדם אל האושר.

"חיילים: בשם הדמוקרטיה, בואו נתאחד כולנו.

"חנה, האם את יכולה לשמוע אותי? בכל מקום שהנך, שאי מבט, חנה. חשרת העבים מתרוממת. השמש בוקעת דרכה. אנו יוצאים מתוך האפלה אל האור. אנו נכנסים אל עולם חדש, עולם מסביר פנים יותר, שבו יתעלו בני האדם על שנאתם, על חמדנותם ועל האכזריות שלהם.

"שאי מבט, חנה. נשמת האדם פרשה כנפיה והוא מתחיל סוף סוף לעוף. הוא עף אלי הקשת בענן – אלי מאור התקווה, אלי העתיד, העתיד המפואר השייך לך, לי, ולכולנו. שאי מבט, חנה. שאי את מבטך."

את המקור ניתן לקרוא ב: American Rhetoric: Movie Speech

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: