מרק רופאלו קורא: קטעים מנאום "מחוז אוהיו" של יוּגִ'ין דֶבְּס

 
 

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית האמריקנית, יוג'ין דבס (Eugene V.Debs), נאם ב-16 ביוני 1918, בוועידת המפלגה הסוציאליסטית של מחוז אוהיו. בנאומו, הידוע מאז בתור "נאום מחוז אוהיו", הוא דיבר נגד היציאה למלחמת העולם הראשונה. לאולם הוועידה הוא הגיע הישר מביקור בבית הכלא בו ישבו שלושה מחבריו על התנגדותם למלחמה. עשרות פעילי שמאל וסוציאליסטים אחרים נרדפו, נכלאו ואף נרצחו בשל התנגדותם למלחמה. בניגוד למנהיגים רבים מבין הסוציאליסטים באירופה, שהתייצבו לצד ממשלותיהם, הצטרף דֶבְּס אל קומץ מהפכנים ברחבי העולם, בהם גם בולשביקים ברוסיה, שהוקיעו את המלחמה. הם טענו אז, כי המעצמות יצאו למסע כיבושים על חשבון העובדים ברחבי העולם. על "נאום המחוז" הורשע דבס מאוחר יותר, בכך שהיו אלה "דברים שבאו להצית מרדנות ובוגדנות בקרב כוחותיה של ארה"ב, לעורר התנגדות למלחמה ולקדם את עניינה של גרמניה." דבס הריץ עצמו לנשיאות ב-1920 מתוך תא כלאו וזכה במיליון קולות כמעט. הנאום הוקלט על ידי קצרן ממשלתי לשם שמוש בתביעה נגד דבס.

 
 
 
 

"…אין להשתומם על הצהרתו של סם ג'ונסון (Samuel Johnson), כי 'פטריוטיזם הוא מפלטו האחרון של הנבל'. הוא בוודאי חשב על האדונים מוול סטריט – או לפחות על התבניות שהללו נוצרו לפיהן – שכן כל דור נמצא לו עריץ, מדכא ומנצל המתעטף בגלימה של פטריוטיזם, או דת, או שניהם, כדי להוליך שולל את בני העם ולהכניס אימה בלבם…

 

"…כל אחד ואחד בקרב קושרי הקשר האריסטוקרטים הללו, הרוצחים בכוח, מתימר להיות ראש לפטריוטים; כל אחד מהם קובע נחרצות כי המלחמה הוכרזה כדי לעשות את העולם בטוח יותר למען הדמוקרטיה. איזה בלוף! איזה זבולים! איזו גניבת דעת! …

 

"…לכל אורך ההיסטוריה נוהלו מלחמות לשם ביזה וכיבושים. בימי הביניים, כאשר בעלי האחוזות אשר שכנו במצודות ואשר במגדליהן ניתן עדיין לחזות לאורך הריין, החליטו להגדיל את תחומי שלטונם, להגביר כוחם, יוקרתם ועושרם, הם הכריזו מלחמה איש על רעהו. ואולם הם עצמם לא יצאו להלחם ממש כשם שאדוני האחוזה המודרניים, בָּרוני וול סטריט, אינם יוצאים למלחמה. הבָּרונים הפאודלים של ימי הביניים, אבותיהם הכלכליים הקדמונים של הקפיטליסטים בימינו, הם שהכריזו על המלחמות כולן.

 

"וצמיתיהם האומללים לחמו בכל הקרבות. הצמיתים העניים, הבורים, לומדו בהוקרת שליטיהם. הם למדו להאמין כי בשעה שאדוניהם מכריזים מלחמה האחד על האחר, הרי זו חובתם הפטריוטית שלהם-הם להתנפל זה על זה ולשסע גרונותיהם למען רווחיהם ותהילתם של האדונים והבָּרונים הבזים להם. וזוהי תמציתה של מלחמה. מאז ומתמיד הכריז מעמד האדונים על המלחמות. מעמד הנתינים, הוא זה אשר מאז ומתמיד לחם במלחמות. המעמד השליט יוצא ברווח מוחלט ואין לו מה להפסיד, בעוד שבני המעמד הנתין אין להם דבר להרוויח והם יוצאים בהפסד מוחלט – בראש ובראשונה של חייהם.

 

"…מאז ומתמיד הם לימדו ואילפו אתכם להאמין שחובתכם הפטריוטית היא לצאת למלחמה כדי להטבח לפקודתם. אבל לכל אורך ההיסטוריה האנושית אתם, בני העם, מעולם לא היה לכם קול להכריז מלחמה, ועד כמה שהדבר נשמע מוזר, אין שום מלחמה שאומה כלשהי לקחה בה חלק, באף עידן מן העידנים, שהוכרזה על ידי העם.

 

"אם יותן לי להדגיש כאן את העובדה – ואין שום אפשרות לחזור עליה יתר על המידה: המעמד העובד המקריב את מירב הקרבנות, המעמד העובד אשר שפך את דמו בלא סייג וסיפק את הגוויות, מעולם לא היה לו קול להכריז מלחמה כמו גם לעשות שלום. המעמד השליט הוא זה העושה את שני אלה גם יחד. רק הם מכריזים מלחמה והם בלבד עושים שלום.

 

"לא לכם לתת נמוק;

 

"לכם רק לבצע ולמות. [אלפרד לורד טניסון, הסתערות הבריגדה הקלה  The Charge of the Light Brigade]

 

"אם המלחמה צודקת אזי על בני העם להכריזהּ…"

 
 

השחקן מרק רופאלו (Mark Ruffalo) קרא קטעים מתוך נאומו הידוע של דבס בפברואר 2007 בכנסיית "אול סיינטס" בפסדינה, קליפורניה, במסגרת תכנית קריינות שכותרתה "היסטורית הקולות של העם האמריקני" (Voices of a People's History of the United States).

 

פתיחת הסרט מ.א.ש בבמויו של רוברט אלטמן, עם שיר הנושא "זה לא כואב להתאבד":

 
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: